ДВОКРАТЕН ЕВРОПСКИ ШАМПИОН 2014 - 2015

Европското првенство на ридско-брзински стази (EHCC) е најсилното и најзначајно тркачко натпреварување во оваа дисциплина организирана од Меѓународната автомобилска федерација - ФИА.
banner Finalen1

Стефановски профил

  • Игор Иџе Стефановски е роден на 27ми декември 1982. Својата успешна кариера како професионален автомобилист ја започнува во 2001та година кога дебитира на кружните патеки на шампионатот во Македонија.

  • Веќе во 2003та го освојува една победа и еден подиум, како и 4то место во конечниот пласман на ридските патеки. Својата шампионатска титула ја добива во 2004а и тоа на кружните патеки.

  • Од тогаш, неговата кариера продолжува да оди по нагорната титула, а тоа го потврдуваат 8те шампионски титули и две златни кациги во периодот до 2013та годинаво Македонија.

  • Во периодот од  2012та до 2015та почнува да вози на ФИА европскиот шампионат на ридски патеки, каде што од вкупно 27 трки, Игор Стефановски освојува дури 18 победи и 4 шампионски титули. 

  • На ФИА Купот за сигурност на патиштата на ридски патеки 2011-2012, Иџе настапува на вкупно 11 трки, освојува 8 победи и 2 шампионски титули.

  • Од 2011 до 2014, тој настапува и на ФИА ЦЕЗ Шампионатот на ридски патеки, каде со својот Mitsubishi Lancer Evo IX од 13 трки, освојува 5 победи и 2 вицешампионски титули.

  • На крај, Иџе го продолжува својот успех и на стазите на ФИА ЕТЦЦ Шампионатот во 2016та и 2017та година. На овој Шампионат настапува со Seat Leon TCR  и од 20те вкупни трки, Иџе освојува 3 победи и 6 подиуми.

TCR EUROPA

The 2018 TCR Europe Series is the third holding of TCR Europe, and first held as a standalone series. The series will begin at the Circuit Paul Ricard in May and end at the Circuit de Barcelona-Catalunya in October.

tcr logo1

RACE CALENDAR 2018

05-06.05.2018
20-21.05.2018
09-10.06.2018
07-08.07.2018
18-19.08.2018
22-23.09.2018
20-21.10.2018

 

СТЕФАНОВСКИ ТИМ

Igor Stefanovski Racing Team е составен од врвните професионалци во областа на автомобилизмот. Составен од механичари, техничка поддршка, како и маркетинг и тим за односи со јавност

team1


СТЕФАНОВСКИ ТРКАЧКА АКАДЕМИЈА

Стефановски Виртуелна тркачка академија е центар опремен со професионални тркачки симулатори. отворен со цел да ги подобри возачките способности на безбеден начин, надвор од јавниот сообракај. Овие симулации се базираат на вистинската физика на тркачки автомобили и се користат како програми за обука од страна на светски шампиони во Формула 1, WRC, WTCC ... Целта на Академијата е да открие и да произведе колку што е можно повеќе талентирани возачи, со што нивниот пат кон врвот во авто трки, со Игор Стефановски како свој ментор.

 akademija2

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Се на едно место. Екслузивни вести во врска со Иџе
Иџе во Италија го тестира Hyundai i30 N TCR

Иџе во Италија го тестира Hyundai i30 N TCR

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе имаше ексклузивна шанса за фабричкиот гигант во авто-мото спортот, „Хјундаи мотоспорт“, да го тестира новиот ТЦР-автомобил Hyundai i30 N TCR. Долгогодишниот светски шампион…

Петок, 20 Октомври 2017 17:24

ИГОР СТЕФАНОВСКИ ИЏЕ И АКК СТЕФАНОВСКИ СО...

ИГОР СТЕФАНОВСКИ ИЏЕ И АКК СТЕФАНОВСКИ СО...

Со последната трка во Чешка, заокружен е ФИА ЕТЦЦ шампионатот за 2017. Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски Иџе и неговиот национален тим АКК Стефановски, се задоволни од она што го…

Недела, 22 Октомври 2017 08:07

KKонтактирај го Иџе

Сакаш да го прашаш Иџе! Испратил маил и дознај што те интересира